Panduit CCS25-S8-C Fixed Diameter Cable Clamp, Nylon 6.6, Natural, #8 Screw Mounting Method, 0.41" Bundle Offset, 0.25" Max Bundle Diameter, 0.37" Width (Pack of 100)
★★★★★ 4.7 96 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.hb-tronicsengineering.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 18
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
This Panduit CCS25-S8-C cable clamp is made of nylon 6.6, has a fixed bundling diameter of 0.25", and has an offset mount for bundle closure in confined areas. The base is secured using a #8 (M4) screw (not included). This natural-colored cable clamp is Underwriters Laboratories Recognized (UR) for quality assurance, complies with Restriction of Hazardous Substances (RoHS) regulations, and is suitable for securing and bundling electrical cables.Panduit manufacturers power, communications, computing, control, and security system products. The company, founded in 1955, is headquartered in Tinley Park, IL.
  • Nylon 6.6 for high strength
  • For use with #8 (M4) screw (not included)
  • Fixed bundling diameter of 0.25"
  • Offset-mount clamp for bundle closure in confined areas
  • UL Recognized for quality assurance and complies with RoHS regulations
  • Max. Continuous Use Temperature : -76 degree Fahrenheit - 185 degree Fahrenheit
UPC 074983599929
Brand Panduit
Color Natural
Unit Count 1.0 Count
Manufacturer Panduit
Model Number CCS25-S8-C
BuiltIn Media Tool
Mfr Part Number CCS25-S8-C
Number of Pieces 100
Installation Type Screw-In
Enclosure Material Nylon
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.7 out of 5
★★★★★
96 ratings | 39 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
86% (83)
4 stars
2% (2)
3 stars
1% (1)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (10)